Először a nyár közepén érkeztek konkrét hírek a Sharp legelső olyan, európai piacra szánt LCD televízióiról, amelyekben LED diódákat alkalmaznak a folyadékkristály panel háttérvilágításaként. A Sharp Aquos LC-LE700E és LC-LE600E sorozataira a szeptember elején Berlinben megrendezett IFA kiállításon sokan voltak kíváncsiak, november elején pedig ismételten a figyelem középpontjába kerültek, hiszen elnyerték az EU – már szigorított követelményrendszert támasztó – Öko-minősítését, a Környezetvédelmi „Zöld” virágot. Mi sem természetesebb, hogy ezek után mi sem haboztunk, és a legelső lehetőséget megragadva részletesebben is vizsgálat tárgyává tettük a Sharp Full LED LCD tévékészülékek képességeit.

Sharp LC-40LE600 LED TV
Pontosabban fogalmazva, a Sharp Aquos LC-LE600E sorozat képességeit, hiszen e termékcsalád középső modelljét, a 102 cm-es (40”) képátlójú LC-40LE600E LED LCD televíziót kaptuk meg alaposabb szemrevételezésre. A televízió design-világa tartózkodóan elegáns. A folyadékkristály panelt körülölelő zongoralakk-hatást keltő fényes fekete keretet, mindössze az LCD panel alatti területen végigfutó, kifejezetten szépművű szálhúzott alumínium elem varázsolja egyedivé. Mindezek mellett a készülék külső megjelenésében semmi sem érezhető abból, a más gyártók által előszeretettel hangoztatott törekvésből, miszerint egy magára valamit is adó LED háttérvilágítással működtetett LCD televíziónak szinte papírvékonyságúnak illik lennie. A Sharp Aquos LC-LE600E tévékészüléke 9,3 cm vastag, ami viszont cserébe kényelmes elhelyezkedési lehetőséget biztosít a képernyőráma jobb oldalán sorakozó főbb kezelőgomboknak és az ugyancsak ide pozicionált oldalsó gyorscsatlakozóknak (HDMI, kompozit videó, sztereó hang, és fejhallgató port). Ugyanakkor azt is lehetővé teszi, hogy a hátoldalon besüllyesztve kialakított csatlakozósorban megtalálható Scart aljzatokba úgy csatlakoztathassunk Scart kábelt, hogy a 21 érintkezőtűs Euro vezeték óriási méretű csatlakozóháza se emelkedjen ki az LCD televízió hátuljának síkjából, ami kétségtelenül előnyös, ha az ember úgy dönt, falra szereli a Sharp LED LCD televíziót. Egyébiránt az Aquos LC-40LE600E hátoldali csatlakozókínálata több mint elégségesnek mondható, hiszen a mostanság legfőbb csatlakozókként használatos két HDMI port mellett egy komponens, valamint két Scart aljzat is a felhasználó rendelkezésére áll, így a régebbi AV forrásberendezések bekötése is megoldott.

Távirányító
LC-40LE600E távvezérlője meglehetősen puritán, fekete színű kézi egység, amely háttérvilágítást nem biztosít, viszont az egyéb Sharp berendezések (mostanság leginkább kiemelten a japán gyártó Blu-ray készülékei) távvezérlésére is alkalmas, a HDMI csatlakozásokat használó Aquos Link rendszervezérlés jóvoltából. E platform kezelőgombjai viszont elegánsan elrejtve egy lenyitható fedél alatt sorakoznak, így az LC-40LE600E LED LCD televízió mindennapos használatát egyáltalán nem zavarják. A tévékészülék közvetlen irányítására szolgáló gombrengeteg viszont logikus rendben sorakozik a távszabályzó felületén, olyan módon elrendezve, hogy aki életében egyszer tartósan használt már televízió távvezérlőt, annak szinte azonnal készségszinten megy majd az infra kézi egység kezelése. Egyetlen szokatlan kezelőgomb az LC-40LE600E energiatakarékos üzemmódját aktiváló „Eco” billentyű, ezt viszont elegendő egyszer, illetve kétszer lenyomni, ha úgy döntünk, még gazdaságosabbá szeretnénk tenni az amúgy sem magas fogyasztású LED LCD televízió üzemeltetését.

Sharp LE600-as széria
Hogy a Sharp LED LCD televíziók működésének metódusát néhány mondatban összefoglaljuk, álljon itt egy rövid ismertető. A Sharp Aquos LED LCD televíziók az ún. teljes fehér LED-es háttérvilágítást (Full LED) alkalmazzák. Az LC-LE600E sorozat tévékészülékeiben – így az LC-40LE600E modellben is – a Sharp által szabadalmaztatott, legújabb generációs, 1920x1080 pixeles Full HD felbontású, 1080p X-Gen LCD panel működik 10 bites jelfeldolgozással, 6 ms válaszidővel. Az X-Gen panel nagyobb apertúra-nyílással rendelkezik, így több fényt enged át a panelen, ami nagyobb fényerősséget jelent. E mögött sorakoznak a fehér LED fényforrások, amelyek így elhelyezve nagyobb fényerőt és mélyebb színeket biztosítanak, mint a képernyő éleinél körben elhelyezett LED diódák. Így szól tehát az LC-LE600E LED LCD televíziók képességeit taglaló marketingszöveg, és most lássuk, mi valósul meg mindebből a gyakorlatban.
Az LC-40LE600E beállító menürendszere szinte azonnal átlátható, főként, hogy az eredendően angol nyelvű menüstruktúrát magyar nyelvre is konfigurálhatjuk. Első helyen természetesen itt is a képjellemzők beállítása szerepel, a környezeti fényviszonyoknak megfelelően automatikusan fényerősséget utánkalibráló OPC (Optimum Picture Control) be-, illetve kikapcsolásának lehetőségével, valamint a háttérvilágítás erősségének, illetve a fényerő, a kontraszt, a színintenzitás, a színtelítettség és a képélesség szabályozásával. Innen továbbléphetünk még egy másik menübe is, ahol a színhőmérsékletet módosíthatjuk, aktiválhatjuk a „Film” üzemmódot és az ún. aktív kontraszt szolgáltatást, valamint beállíthatjuk a digitális képzaj szűrés mértékét, illetve az OPC fényerőszabályzó automatika fényerőszint minimumát és maximumát.
Bevallom őszintén, gyári beállításaival használva a Sharp Aquos LC-40LE600E televízió képreprodukciója számomra nem volt igazán meggyőző. Rendkívül erős volt a sárgás, zöldes tónus és a sötét képi területek homogén „masszát” képeztek, emellett a kép kontrasztosságával is volt valami furcsa, megmagyarázhatatlan probléma, mely abból adódott, hogy egyes helyeken a kelleténél hangsúlyosabbá váltak a részletek, míg más területeken furcsa elmosódásszerű réteg szorította háttérbe mindazt, amit véleményem szerint még látnom kellett volna. Neki is álltam a képjellemzők módosítgatásának, amit mindenkinek rendkívül ajánlok, ugyanis az előbb leírt állapotból valami elképesztően gyönyörű képet lehet varázsolni egy kis idő ráfordításával! Kezdtem mindjárt azzal, hogy kikapcsoltam az aktív kontraszt opciót, minimumra vettem a digitális képzaj szűrés mértékét, a gyárilag ún. „Felső-közép” állásba kalibrált színhőmérsékletet (az LC-40LE600E felhasználói kézikönyve szerint is természetes tónust adó) „Közép” állásra módosítottam, majd visszamentem az alap képi beállításokhoz, ahol azonnal kikapcsoltam az OPC funkciót, némileg magasabbra állítottam a háttérvilágítás fényerejét, határozottan megemeltem a kontrasztszintet, valamicskét visszavettem a fényerőből és a színtelítettségből, a színintenzitást pedig jócskán lecsökkentettem, majd kicsit emeltem a képélességen. Mindeközben természetesen folyamatosan figyeltem a kép változásait, és végül olyan képet sikerült a Sharp LED televízió LCD paneljére varázsolnom, hogy leesett az állam. A kontrasztproblémák teljesen megszűntek, a színek nagyságrendeket finomodtak, miközben megőrizték elevenségüket, a bőrtónusok élettelibbé, a körvonalak a szemnek kellemesebbé váltak (nem voltak sem túlságosan kemények, sem pedig elfolyósan lágyak), a sötét képterületeken pedig sejtelmesen előtűntek a részletek.
A hangbeállításokkal szintén érdemes elbabrálni, bár az igazat megvallva, az LC-40LE600E hangreprodukciójában azért kicsit csalódtam. E tekintetben szeretem ugyanis kipróbálni a szélsőségeket megközelítő állapotokat. Amikor azonban a magas- és a mélytónust a maximumhoz közeli (ám véleményem szerint televízió hangszínbeállítások esetében a még „belefér” kategóriába sorolható) értékre emeltem, valamint normál üzemmódról „Surround” hatásra váltottam, normál szoba-hangerőszint mellett a mély-basszus hangoknál a hangszórók egyszerűen torzítani kezdtek, ahogy Szilszakáll beledörmögött a képembe A Gyűrűk Ura – A király visszatér bővített DVD változatának egyik nyitójelenetében. Ettől függetlenül a középálláshoz képest némileg jobban kiemelt mély- és magas hangszín esetében a normál hangzást választva (a Surround mód kikapcsolt állapotában), az LC-40LE600E televízió önmagában is hallgatható hangreprodukciót nyújt, ha pedig a Surround módra váltunk, tényleg megtölti a szobát hanggal.
Dacára annak, hogy az LE600E sorozat LCD paneljét és képjel feldolgozó elektronikáját még nem támogatja meg a 100 Hz-es képfrissítés (ez az LC-LE700E modelleknél működik), a tévékészülék rendkívül jól kezeli a gyors mozgásokat, elmosódás, vagy a nagy sebességgel röppenő alakzatok csíkozódása nélkül. A képbeállítások „átszabása” után a Sharp LC-40LE600E LED LCD televíziója kitűnőre vizsgázott a képminőség terén, és bár a hangzás tekintetében volt ugyan parányi botlása, az előbb említett képreprodukció, valamint az általa nyújtott egyéb szolgáltatások és tulajdonságok – mint a DVB-T tuner, energiatakarékos üzemmódok, mindössze max. 132 W fogyasztás (0,3 W készenléti üzemmódban), gazdag csatlakozókínálat, PC csatlakoztatási lehetőség, stb. – határozottan pozitív irányba billentik a mérleg nyelvét. Így a Sharp Aquos LC-LE600E LED LCD televízió-család tagjai – közöttük természetesen a 102 cm képátlójú LC-40LE600E modellel – határozottan figyelmet érdemlő készülékek, amelyeket kiemelten érdemes feljegyezni a feltétlenül kipróbálandók listájára mindazoknak, akik mostanság LED tévékészülék beszerzésén gondolkodnak!
- A tesztet a hazimozi.hu készítette -
(
http://www.hazimozi.hu )
Kapcsolódó termékeink
LE600-as széria
LE700-as széria (100 Hz-es)