A bejelentkezéshez kérjük adja meg adatait:
Léteznek kisebb lakásokra és nagyobb terekre (irodákra, nagy szobákra, óriás nappalikra) tervezett típusok. Leginkább a porzsák mérete, a kábel hossza, a fej és a teljesítmény adja meg, hogy a készülék milyen területre ideális.
Porzsák mérete: Ésszerűnek tűnhet, hogy, ha két gép között nincs lényegi különbség, akkor azt válasszuk, amelyiknek nagyobb a kapacitása. Igaz, hogy a nagyobb porzsákot ritkábban
kell üríteni, de ez általában azzal is együtt jár, hogy a gép nagyobb és nehezebb. Ha kevés helyünk van a tárolásra, akkor ezt mérlegelnünk kell.
Kábel hossza: Nagyobb lakásnál mindenképp fontos lehet a hosszabb kábel, ha nem akarunk ötpercenként konnektort váltani. Ilyenkor jó, ha legalább 10-15 méteres a kábel, vagy vezetéknélküli a készülék. Kisebb helyiségeknél ez kevésbé fontos.
Keménypadló (parketta, kő, márvány, laminált padló stb.) esetén könnyebb dolgunk van, mint szőnyegnél. Itt kisebb szívóerő is elegendő a hatékony tisztításhoz. Érdemes megnéznünk az energiacímkén a "keménypadló tisztítási hatékonyságot". Ha jellemzően keményebb felületeken szeretnénk porszívózni, akkor a legjobb az „A” kategóriás készüléket választani.
Ha szőnyeget akarunk tisztítani, akkor érdemesebb hengerfejes porszívókefével rendelkező gépet választanunk, vagy pluszban vásárolnunk mellé egyet. Ha ezt egy plusz motor hajtja, az még jobb. A szimpla kombi fej lelapítja a szőnyeg szálait, így annak csak a felső részéről szívja fel a port. Viszont a hengerfejes kefe a szőnyeg szálmélységéig hatol, és menet közben felveri a port, amit aztán könnyedén fel tud szívni. Ha asztmás, allergiás van a családban, vagy háziállatot tartunk a lakásban, akkor mindenképp érdemes ilyet keresni.
Itt is nézzünk rá az energiacímkére - a „szőnyegtisztítási hatékonyság” lesz fontos számunkra.
Amennyiben keménypadlót és szőnyeget is szeretnénk tisztítani, nem lesz nehéz egy kombi fejes porszívót találni – a legtöbb típus ilyen.
Hogy melyik jobb vagy rosszabb, az nyilván szubjektív, mindenkinek más a megfelelő, de nézzük át a fontosabb dolgokat.
Portartály: Legnagyobb előnye, hogy a tartályt – hacsak nem sérül meg – egyáltalán nem kell cserélnünk. Ezen túl, gyorsan mosható, tisztítható. Hátránya, hogy ürítéskor száll a por, így porallergiásoknak nem ajánlott.
Üríthető porzsák: A tartályhoz hasonlóan ezt is több alkalommal használhatjuk, viszont hátrányokból talán több van. Egyrészt az ürítés ez esetben sem kellemes, sőt talán még rosszabb is; a szöveten megragad a por, rázni kell, stb. - ez egy kellemetlen feladat. A tisztítása is nehézkesebb, mert időnként nem árt kimosni, ez pedig kevésbé gyors, mint egy portartálynál. Ráadásul, az üríthető porzsákokat időnként szükséges cserélnünk, hiába üríthető, nem tart örökké.
Eldobható porzsák: A három közül ez legkényelmesebb választás. Lényege, hogy amint megtelik a porzsák, nem kell ürítenünk, kimosnunk, hanem rögtön a szemétbe dobhatjuk. Az
eldobható zsákok bizonyos időközönként némi költséget jelentenek, hiszen azokat pótolnunk kell, de nem egy horribilis összeg; 1-2 ezer forint / 5-10 db zsák. Érdemes polipropilénből készült porzsákokat választani, jóval tartósabb, rugalmasabb az anyaga, mint egy szimpla textilzsáknak, így a por egyáltalán nem fog szivárogni, és nagyon kicsi annak az esélye, hogy kiszakad a porzsák.
A szűrési hatékonyság minden esetben fontos, hiszen mindannyian olyan lakást szeretünk, ahol tiszta a levegő. Ez a szempont kiemelten fontos, ha asztmás, vagy allergiás személy él a családban. Ez esetben fontos a HEPA szűrő, de még jobb, ha S-Class kórházi szintű szűrőrendszerrel rendelkezik a porszívó. Ilyen szűrőkből is többféle létezik.
Osztály a szűrés tökéletessége szerint:
HEPA E10 > 85%
HEPA E11 > 95%
HEPA E12 > 99.5%
HEPA H13 > 99.95%
HEPA H14 > 99.995%
HEPA U15 > 99.9995%
HEPA U16 > 99.99995%
HEPA U17 > 99.999995%
Tehát ha egy gyártó annyit mond, hogy HEPA szűrős készüléket árul, kérdezzük meg, hogy annak milyen a HEPA besorolása. Minél nagyobb a szám, annál tökéletesebb szűrést végez a porszívó.
Érdemes utánajárni, hogy ajánlja-e a készüléket valamilyen allergiásokat támogató szervezet (pl. a British Allergy Foundation), mert ha igen, akkor jó eséllyel nem nyúlunk mellé.
Manapság számos kényelmi funkciót építenek be már a porszívókba is, melyek egyszerűbbé, gyorsabbá teszik a porszívózást, így a takarítás is kellemesebbé válhat. Nézzünk meg egy pár ilyen funkciót:
Készülékben tárolható tartozékok: A réstisztító és kárpittisztító fejek tárolására egy külön részt alakítottak ki a készülékben, így azok mindig kéznél vannak, nem kallódnak el.
Bolygókerekek: A készülék teljesen körbe tud fordulni a tengelye körül, így nem kell mindig irányba állítani.
Szívóerő szabályozás a fogantyúról: Ez mellékesnek tűnhet, de sokkal egyszerűbb hajolgatás nélkül, egy ujj mozdulatával állítani a szívóerőt.
Porzsáktelítettség kijelző: Ha a porzsák, vagy tartály megtelik, azt egy lámpa kigyulladása jelzi.
Ezen túl egy külön kategória a robotporszívók világa, ami egyre nagyobb teret hódít magának. Elindítod a gépet, és mire hazaérsz, kitakarít helyetted. Plusz, akár az okostelefonodon keresztül is vezérelni tudod.
Működő porszívót már 10.000 Ft alatt is találhatunk, de nem ritkák a 100-200 ezer forint fölötti darabok sem. Az alacsony ár, csábító lehet, de ehhez általában gyengébb anyagok és egyszerűbb szűrő- szívórendszer társul. Jellemzően egy egyszerű szivacs szolgál szűrőként, így a por egy részét visszafújhatja a gép a levegőbe. Ha asztmás, allergiás van a családban, akkor mindenképp egy ennél drágább készülékben gondolkodj. 25-40 ezer forintért már jó minőségű szűrővel ellátott gépeket, 40-80 ezer között, pedig a nagy teljesítmény mellett csendesen működő porszívókat is találunk. 80.000 Ft fölött már számos kényelmi, vagy okos funkcióval ellátott készüléket kaphatunk.
Porszívót általában több, vagy akár több tíz évre vásárolunk, ezért fontos, hogy olyat válasszunk, ami nem csupán egy-két évig fog szolgálni minket. (A garancia hossza árulkodik a készülék megbízhatóságáról.) Ha a garancia tovább tart, nagyobb tartósságra számíthatunk. Nézzünk utána, hogy van-e szervíz az országban. Ha a javítást csak külföldön tudják biztosítani, akkor valószínűleg 2-3 hetet kell várnunk egy apró gyári hiba miatt is.
Magyarországon minimum 1 év garanciát kötelesek biztosítani a forgalmazók. 2 év garanciavállalás a jellemző, de egyes típusokra akár 4 évet is kaphatunk. Bizonyos márkák esetén további 1-2 év gyári garanciát is vásárolhatunk.
Az energiacímke egy-egy pontját már fentebb is említettem, de nézzük csak meg, hogy mi is
az a hat fontos dolog, amit megtudhatunk róla.
A készülék típusa, gyártója és típusszáma – Az azonosíthatóság miatt fontos
Energiahatékonysági osztály - A „G” osztályos termékek akár két - két és félszer is többet fogyaszthatnak, mint az „A” kategóriába tartozó áruk.
A kifújt levegő tisztasága – Ez különösen allergiásoknak fontos
Éves energiafogyasztás évi 50 takarítással számolva – Tehát, ha arra vagy kíváncsi, hogy mennyit fogyaszt egy porszívó, akkor ne az elektromos teljesítményt keresd, hanem erre az értékre figyelj.
Zajszint – Az átlag 75-80 dB körül mozog, 65 dB vagy az alatti zajszint pedig, már kifejezetten halknak számít.
Szőnyegtisztítási hatékonyság – Ha szőnyegre akarsz porszívót, akkor „A”, vagy „B” kategóriás legyen.
Keménypadló tisztítási hatékonyság – Ha keménypadlóra szeretnél gépet, akkor pedig ez legyen „A”, vagy „B” kategóriás.