Nem mindegy azonban, hogy milyet választunk, ezért szedtük össze azokat a pontokat, melyek segítenek neked dönteni, hogy melyik lesz számodra a legmegfelelőbb!
Igény
A páraelszívó igényének felderítéséhez át kell gondoljuk, milyen gyakran kerítünk sort főzésre. Ha ritkán főzöl, inkább kész ételeket vásárolsz, akkor elég egy egyszerűbb készüléket választanod. Azonban ha te egy kifejezett konyhatündér vagy, szükségszerű egy komolyabb páraelszívó mellett letenni a voksot, mely hosszú időn keresztül biztosítja a konyha friss és kellemes levegőjét.
Méret és elhelyezés
Páraelszívót általában a főzőlap méretéhez ajánlott választani: vagy azzal megegyezőt, vagy annál nagyobbat, hogy a pára a készülék elszívó területébe szálljon, ne a szekrény falára vagy a plafonra, mert ott penészedés alakulhat ki.
Elektromos főzőlapok esetén a főzőfelület felé 60-70 cm-rel javallott elhelyezni a készüléket, gázüzeműek esetén, akár 100 cm-es távolság is szükséges lehet.
Ha ablak vagy szellőztetési lehetőség nélküli helyiségben helyezkedik el a sütő, főzőlap, akkor elengedhetetlen egy páraelszívó beszerzése.
A páraelszívókat igény szerint be lehet építeni konyhaszekrénybe, falba, de igazán esztétikus darabok esetében szabadon hagyva díszíthetik leginkább konyhánkat.
Teljesítmény
Hogy megfelelő teljesítményű páraelszívót válasszunk, tudnunk kell a konyhánk térfogatának (a hosszának, szélességének és magasságának szorzata) tízszeresét, hogy a gyártók által megadott értékekkel számolhassunk. Például egy 4x4 méteres és 3 méter belmagasságú konyha esetében legalább 480 m3/óra (4x4x3x10=480) levegőszállítású készüléket vásároljunk! Ha a konyhához boltívvel vagy ajtó nélküli nyílással kapcsolódik az étkező vagy a nappali, annak a helyiségnek a térfogatát is számoljuk bele ebbe.
Tanácsos erősebb készüléket vásárolni, mint amilyen légszállítási értéket kaptunk, ugyanis egy erősebb gép alacsonyabb fokozaton tudja ugyanazt a szintet teljesíteni, kevesebb energiafogyasztással és halkabban, mint egy gyengébb változat a legmagasabb fokozaton.
A kivezető cső hosszával és a cső minden egyes kanyarulatával csökken a teljesítmény, ezért az elhelyezésnél figyeljen arra, hogy a lehető legrövidebb úton távozhasson a levegő.
Típus, páraelvezetés
A páraelszívókat páraelvezetés szempontjából két fő kategóriába sorolhatjuk. Az egyik egy csövön vagy kéményen keresztül valóban elvezeti a párát és a szagokat a ház falán kívülre. A másik viszont beszívja a telített levegőt, egy szűrőn (zsír, aktív szenes vagy elektrosztatikus) átszűri, majd visszakeringteti a pára és szagmentes levegőt. Ha kivitelezhető, inkább az elvezető csöves változatot válaszd, ugyanis ezek teljesítménye lényegesen nagyobb, mint a keringtetős rendszerűeké, illetve az utóbbiaknál járulékos költségként merül fel, hogy kb. félévente cserélni kell a szűrőt.
FONTOS! Kivezetéses páraelszívót tilos nyílt égésterű fűtőberendezéssel, vízmelegítővel egy kéménybe kötni, mert az égéstermék visszaáramolhat a légtérbe.
Zajszint és energiaosztály
Működés közben a készülék által kibocsátott zajszint nem elhanyagolandó, ugyanis főzés közben fogjuk használni, amikor ott állunk mellette, vagy végezzük a többi konyhai feladatainkat.
A legtöbb páraelszívó 50-70 dB zajszinttel rendelkezik (az 50 decibel nagyjából az emberi beszéd hangerősségének felel meg).
Kétmotoros páraelszívóknál a motoroknak elég fele olyan teljesítménnyel üzemeljenek, mint egy egymotoros esetében, így ezeknél a készülékeknél ugyanolyan levegőelszívási érték mellett alacsonyabb a zajkibocsátás.
A készülékházba épített hangszigetelő anyaggal rendelkező gépek pedig, a zajra érzékenyebb vásárlók igényeit hivatottak kielégíteni.
A páraelszívókat energiafogyasztás szerint különböző betűjelekkel osztályozzák: A-tól (leghatékonyabb) G-ig (legkevésbé hatékony). Az áramszámlákon 1-2 év alatt megtérülhet egy drágább, de alacsony áramfelvételű készülék megvásárlása.
Karbantartás
A megvásárolt páraelszívó hosszú időn keresztül történő megfelelő működésének elősegítése érdekében fordítsunk egy kis időt a készülék karbantartására.
Általánosságban javasoljuk, hogy a páraelszívó külső felületén, elérhető alkatrészein felhalmozódott zsiradékot és port legalább havonta alaposan takarítsuk le.
Keringtetéses páraelszívók esetében pedig, a szűrők adott időközönkénti tisztítása vagy cseréje elengedhetetlen a megfelelő szűrés érdekében.
Extrák
A gyártók a páraelszívók használatának megkönnyítésére törekszenek különböző funkciók készülékbe illesztésével.
Nézzünk meg pár elterjedtebb funkciót:
A piacon már talán nincs is olyan készülék, mely ne rendelkezne beépített világítással és legalább három elszívó fokozattal. A lámpa hasznos lehet abban az esetben, ha a főzőlap a konyhavilágítás zónáján kívül esik, - hiszen mégis csak este van időnk főzni.
Automatikus üzemmód: Észleli a páratartalmat, és ha magasnak érzékeli, magától elindul.
A keringtetéses páraelszívók esetében javasoljuk a szűrők cseréjét. Azonban, ha többet vagy éppen kevesebbet főzöl, mint az átlag, nem lehet mérvadó a félévente történő szűrőcsere. Ilyenkor tehet jó szolgálatot a szűrőtelítettség jelző, mely értesít, ha a zsír- vagy szénszűrő már olyan mértékben szennyeződött el, hogy a hatékonyság-csökkenés miatt szűrőcsere javallott.
Utószellőző funkció: Kikapcsolás után még egy ideig alapfokozaton üzemel, hogy a maradék pára és szagok is eltávozzanak a konyhából.
Elektrosztatikus szűrő: egyes keringtetéses páraelszívókat szerelnek ilyen szűrővel, mely semlegesíti a szagokat, frissíti a levegőt és nem utolsó sorban alumínium anyaga miatt könnyen tisztítható, tehát cserélni sem kell.
Hangszigetelt burkolat: A zajszint csökkentése miatt extra hangszigeteléssel látják el a készülék házát.
Kétcsatornás rendszer: A készülék egyszerre elvezetős és keringtetős rendszerben is működtethető.
Coandă effektus: A páraelszívó a repülőgépek szárnyainál is alkalmazott Coandă effektus segítségével fújja ki a levegőt, ezáltal növeli a hatékonyságot, és a működési zaj is kevesebb lesz.
Kijelző: A különböző funkciók vizuálisan választhatók ki, tájékoztat az éppen aktuális működési állapotról, illetve beállított időzítő esetén a még fennmaradó időtartamról.
A promóció időtartama: 2024.10.01. – 2024.10.31.
Ha most vásárolsz a promócióban résztvevő készülékek közül, a Haier egy visszatérítési lehetőséggel kedveskedik. Ez azt jelenti, hogy a vételár egy részét visszakapod a Digitalko.hu oldalon ...
Az akció időtartama: 2024. 05. 01. – 2024. 08. 31.
A akció időtartama alatt minden Liebherr fagyasztószekrényhez egy ajándék Liebherr hűtőtáskát kap, hogy bárhová magával vihesse jéghideg frissítőit.
Hogyan juthat hozzá az ajándék Liebherr ...
Ön megtakarít. A Bosch meg takarít.2024. június 4.
Vásároljon az akcióban résztvevő Bosch Unlimited vezeték nélküli porszívót és visszatérítünk Önnek 20%-ot a bruttó vételárból.
1. Vásárlás
Vásároljon a promócióban résztvevő Bosch Unlimited vezeték nélküli porszívót 2024.05.01. és 06.15. között. ...
Néha csak egy pirítós kell, hogy különlegessé tegyük a reggelit2024. június 3.
A hétvégi érzésért a hétköznapokban.
Sokan szeretik ha igazán jó és kiadós a hétvégi reggeli. Mi lenne ha belecsempészhetne egy kicsi hétvégét a hétköznapokba? Az olvasztó és felmelegítő funkció nem csak kiolvasztja kenyerét, hanem ropogóssá is teszi - mintha frissen a ...